BARTIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM VE SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ PROGRAMI ''MESLEKİ EĞİTİM GECESİ'' YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MESLEKİ EĞİTİM VE SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ PROGRAMI ''MESLEKİ EĞİTİM GECESİ'' YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bartın Kültür Merkezinde 18.01.2022 tarihinde saat 19.00 başlayan program İlimiz protokolü ve İlimizin önde gelen iş insanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Programa, Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner, Milli Eğitim Bakanlığı İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül, Dz. Kd. Alb. Sayın Erkan Şahin, Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Sayın Orhan Uzun, Kurucaşile Kaymakam V. Sayın Bayram Köse, Ulus Kaymakamı Sayın Mehmet Sadık Kılıç, İl Emniyet Müdürü Sayın Şakir Engin Korkmaz, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Sn. Yb. Safa Söylem, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Kenan Dursun, Amasra Belediye Başkanı Sayın Recai Çakır, il müdürleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, İlimiz iş insanları, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'mızın söylenmesi ile başlayan programda açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Oğuzhan Acar gerçekleştirdi.

Açılış konuşması için kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Oğuzhan Acar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

 ''Sayın Valim, Kıymetli Daire Başkanım, Saygıdeğer protokol üyeleri, Bartın' ımızın ve ülkemizin büyümesinde önemli katkı sunan sektör temsilcileri, değerli yönetici ve öğretmen arkadaşlarım, basınımızın güzide temsilcileri, değerli konuklarımız, geleceğimizin teminatı kıymetli öğrencilerim; hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

''Hepinize şükranlarımı arz ediyorum.''

Sözlerime başlamadan önce, Mesleki Eğitim ve Sektör İşbirliği Programına katılımlarınızdan ve desteklerinizden dolayı hepinize hem şahsım hem de Eğitim camiamız adına şükranlarımı arz ediyorum. Birazdan meslek lisesi müdürlerimiz ve mesleki eğitim merkezi müdürümüz okullarının ayrıntılı tanıtımlarını yapacaklar ve son değişikliklerden de ayrıntılı bahsedecekler.

''Okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak gayemiz''

Sayın Valim, değerli konuklar; Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN' ın riyasetlerinde Sayın Bakanımız Mahmut ÖZER' in talimatlarıyla eğitimde fırsat eşitliği bağlamında ağırlık vereceğimiz okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak gayesi kapsamında, her kademede, her okul türünde aynı altyapı, laboratuvar, kütüphane ve spor alanları yapmaya çalışıyoruz.

Mesleki Eğitimde 1.000 Okul Projesi kapsamında bu yolda büyük mesafe kat ettik. Bu projeyle dezavantajlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde altyapı güçlendirme çalışmalarının yanı sıra, kütüphane, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları yapılırken mevcut mesleki alan laboratuvarlarını ve atölyelerini ilimizin ve ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda güçlendiriyoruz. Bir taraftan ARIT bölgemizde hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği bölümünü açarken diğer taraftan Merkez Mesleki Teknik Anadolu lisemizde cnc tezgâh kurumunu sağlıyoruz. 

''Mesleki eğitim Bakanlığımızın olduğu gibi Müdürlüğümüzün de öncelikleri arasındadır.''

Ülkemizin ekonomik kalkınması ve genç işsizliğin azaltılmasındaki en önemli katkıyı sağlayacak olan mesleki eğitim, Bakanlığımızın olduğu gibi Müdürlüğümüzün de öncelikleri arasında başı çekmektedir. Mesleki eğitimin güçlendirilmesi doğrultusunda Bakanlığımız tarafından atılan en önemli adım, iş dünyasının temsilcilerini eğitim süreçlerinin tamamına dahil etmektir. Artık müfredatlar sektör temsilcileriyle güncelliyor, sektör temsilcileriyle birlikte öğrencilerin işletmede beceri eğitimleri, öğretmenlerimizin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimleri planlanıyor; yine, sektör temsilcileri başarılı öğrencilere burs veriyor ve istihdamda öncelik tanıyor.

''Bartın özelinde ihtiyaç duyduğumuz en büyük sinerji budur.''

Sayın Valim, Bizim Bartın özelinde ihtiyaç duyduğumuz en büyük sinerji işte budur. Eğer bu sinerjiyi yakalayabilir, Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliğini ilimizde yaygınlaştırabilirsek buradan çıkan enerjiyle ilimizin ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına sağlayacağımız destek inanılmaz bir noktaya ulaşacaktır.

Özellikle ilimizde İş gücü piyasasının güncel ihtiyaçlarına cevap vermek üzere yeni alan ve dallar açarak bu alanların gerektirdiği becerileri öğrencilerimize kazandırmak en temel amacımızdır.

Attığımız sistematik adımlarla öğrencilerin mesleki eğitime yönelimlerini arttırıyoruz.  Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarımız yeni çehreleriyle artık akademik olarak başarılı öğrencilerin de tercih ettiği bir okul türüne dönüşmeye başlamıştır.

Amacımız sektöre rakip olmak değil, kalifiye eleman yetiştirerek bölgenin ve ülkemizin ihtiyaçlarına cevap vermektir.

Özellikle Covid-19 salgını döneminde artan üretim kapasitesiyle maskeden dezenfektana, tek kullanımlık önlükten yüz koruyucu siperliğe, solunum cihazından maske makinasına kadar toplumun ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri kısa sürede üreten mesleki eğitim okullarımızın örnekleri Bartın' ımızda da mevcuttur. Salgının ilk etkilerini atlatmamız noktasında bizlere büyük destek sağlayan ilimiz okullarına huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

''Mesleki eğitimi hak ettiği noktaya ulaştıracağız!!''

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır

Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır. 

Üstat Sezai KARAKOÇ' un dizelerindeki gibi edindiğimiz tecrübelerle yolumuza daha güçlü bir şekilde devam edeceğiz ve Mesleki eğitimi hak ettiği noktaya inşallah ulaştıracağız.

Bu vesile ile atılan bütün bu adımların ve Mesleki Eğitim-Sektör İş Birliği Programımızın Mesleki Eğitime ve İş sektörüne güç katması dileğiyle; eğitim camiamıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.'' dedi.

''Türkiye'de bir ilk''

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Oğuzhan Acar' ın açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanlığı İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman Akgül; ''Böylesine anlamlı bir program için Bartın'a davet edilmiş olmaktan ve Türkiye'de bir ilk olarak gerçekleştirilen Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliği ''Mesleki Eğitim Gecesi'' programında bulunmaktan onur duyuyor, emeği geçen ve her türlü desteği sağlayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. '' ifadelerine yer verdi.

Sayın Akgül'ün konuşmasının sonrasında kürsüye davetle arz edilen eğitime, eğitim camiasına, Mesleki eğitime ve mesleki sektörlerle iş birliğine verdiği önemle tanınan Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner, '' Ülkemiz ekonomisi adına çok önem verdiğimiz mesleki eğitimin, yetiştirdiği kalifiye elemanlarla meslek sektörlerinde daha aktif ve önemli roller üstlenmesine vesile olacağını ümit ettiğimiz "Mesleki Eğitim ve Sektörel İş Birliği Programı"na katılımınız için, şahsım ve İlimiz adına teşekkürlerimi sunarım.

''Türkiye Cumhuriyeti, kendi ürettiğini kendisi işleyebilmekte, ihtiyaç duyduğu insan iş gücünü de kendi evlatları vasıtasıyla sağlayabilmektedir.''

Hepimiz biliyoruz ki ülkemiz, geçmiş dönemlerde, çeşitli bürokratik oyunlar ve yönetim dışı müdahalelerle birçok alanda olduğu gibi mesleki eğitim ve sanayileşme alanında da geri kalmaya mahkûm edildi. Avrupa'nın en genç demografik yapısına sahip ülkemizin gençleri, vesayet döneminin antidemokratik yapısının bir gereği olarak ya sindirildi ya da beyin göçüyle yurt dışına çıkmaya zorlandı. Hamdolsun, 21. yüzyılın başından beri bu algıyı yıkmış olmanın, Anadolu'nun gençlerini kendi ana vatanlarında hizmet etmeye teşvik etmiş bulunmanın gururu içerisindeyiz. Artık biliyoruz ki sanayileşme alanında önemli bir mesafe kat 'eden Türkiye Cumhuriyeti, kendi ürettiğini kendi işleyebilmekte, ihtiyaç duyduğu insan gücünü de kendi evlatları vasıtasıyla sağlayabilmektedir.

''Devletimizin temel amacı, yerel ve ulusal düzeyde 'Aradığım elemanı bulamıyorum' diyemeyeceği bir mesleki eğitim sistemi kurmaktır.

"Güçlü ve Büyük Türkiye" hedefini gerçekleştirecek nitelikli teknik kadroların ve ehil işgücünün yetişmesinde ilimiz mesleki ve teknik eğitim kurumlarının da önemli bir yer tutacağı kanaatindeyim. Gençlerimizin, ilimizin geçmişteki kültürel mirasına sahip çıkarak, stratejik konum avantajını değerlendirerek, çağımızın teknolojik gelişmelerini takip ederek bilgi ve beceri potansiyellerini artırmaları; ilimizin kalkınmasında öncü olmayı vizyon edinmeleri, hepimizin öncelikli beklentisidir. Devletimizin temel amacı yerel ve ulusal düzeyde, hiçbir sektörde hiçbir firmamızın "Aradığım elemanı bulamıyorum." diyemeyeceği bir mesleki eğitim sistemini kurmaktır. Mesleki ve teknik eğitim gören gençlerimizin teorik eğitimi pratikle buluşturmaları, özel sektör işverenlerimizin girişimleri ile sağlanacak, ülkemizin kalkınma ve istihdam hedefine ulaşmasını da eğitim-özel sektör iş birliği sağlayacaktır.

İlimizde, gelişen teknoloji ile uyumlu, sektörün aradığı nitelikli teknik kadroları yetiştiren mesleki eğitim kurumlarımız ile özel sektörü buluşturan bu programın, Bartın ilimizin mesleki eğitimine, istihdam ve kalkınmasına vesile olmasını, İlimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum.

Programa katılımlarından dolayı İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Sayın Süleyman AKGÜL ve konuklarımıza şükranlarımı sunuyor; sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.'' dedi.

Mesleki Eğitim ve Sektör İş Birliği Programı, Mesleki Eğitim sinevizyon gösteriminin sunumu, okul tanıtımları ve İlimizin önde gelen iş insanlarının konuşmalarının ardından sona erdi.

Program sonrasında İlimizdeki meslek liselerinin öğretmen ve öğrencilerinin büyük emekle hazırladıkları projelerin stantlarını tek tek gezen ve incelemelerde bulunan Valimiz Sayın Sinan Güner, projeler hakkında proje sahibi okullarımızın öğretmen ve öğrencilerinden detaylı bilgi aldı.

18-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202218-01-202219-01-202218-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-2022

Gölbucağı Mahallesi Gazhane Caddesi No 6/3 Merkez/BARTIN - 0378 227 68 90 /5 Hat

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.