BARTIN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE VE OKULLARIMIZ İÇİN KATILIMSIZ DYS KURULUMU AÇIKLAMASI.

 

İLÇE VE OKULLARIMIZ İÇİN KATILIMSIZ DYS KURULUMU AÇIKLAMALARI.

 

DYS (Doküman Yönetim Sistemi) java altyapısını kullanmaktadır. Sistemin çalışabilmesi için java desteği bulunan Internet Explorer ve Firefox tarayıcılarını kullanabilirsiniz. Chrome ve Opera tarayıcılarından java desteğini kaldırdığından DYS ve Java programları bu tarayıcılarda çalışmayacaktır.

DYS için hazırladığımız "Katılımsız Kurulum"; kullanıcı müdahalesi olmadan, kendiliğinden yüklenen otomatik bir kurulumdur. Katılımsız kurulum için hazırlanan dosyanın sadece çalıştırılması yeterlidir, programın yüklenmesi otomatik olarak yapılacaktır.

Katılımsız kurulumun içerisine 31 Mart 2016 Tarihinden itibaren MEB İnternet bağlantılarındaki cihazlara kurulumu zorunlu olan MEB Sertifikası da eklenmiştir. Sertifika kurulumuyla ilgili detaylı bilgi http://sertifika.meb.gov.tr adresinden de edinilebilir.

DYS (Doküman Yönetim Sistemi) MEB ADSL erişimi dışında çalışmamaktadır. DYS kullanabilmek için Kurumunuzun MEB ADSL hattına bağlı olması gerekmektedir.

 

       Lüften kuruluma başlamadan önce Antivirus programlarınızı pasif yapınız. 

 

       Okul ve Kurumlarımız için Katılımsız DYS kurulum Dosyaları ve Kurulum Aşamaları:

 

Tüm Windows sürümleri için katılımsız kurulum dosyası:  

1. Windowsta bulunabilecek sıkıntılar ve virüsler için dys kurulumundan önce bilgisayarınıza format atılmasını tavsiye ediyoruz.

2. Kart okuyucunuzu bilgisayardan çıkarınız.

2.  Katılımsız kurulum dosyasını yandaki linkten indiriniz.

2- İndirdiğiniz sıkıştırılmış “rar” dosyasının üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayarak bir klasöre çıkarınız.

3- Çıkarılan (okul_ve_ilce_dys.exe)dosyası üzerinde farenin sağ tuşuyla tıklayınız. Çıkan menüden “Yönetici olarak çalıştır”ı seçiniz.

4- Meb Dys Araçlarının Kurulumunu onayladıktan sonra ilk seçenekten tam kurulumu yapabilirsiniz.

Paket içerisinde bulunan 32 bit java programı hem 32 hem de 64 bit işletim sistemlerinde çalıştığı ve ayarları buna göre yapıldığı için 64 bit java yüklemeye çalışmayınız.

 

 

 

       

 

Windowsu 64 bit olan bilgisayarlarda imza atmada problem yaşayorsanız, kart okuyucusunu bilgisayardan çıkarınız ve dys sisteminden çıkınız. Sonra yandaki kart okuyucunun yeni sürücüsünü indiriniz ve kurunuz. Kartınızı tekrar takarak sürücü internetten yapılacak olan otomatik yüklemeyi bekleyiniz. (Windows güncellemenizin otomatik ayarda olması gerekmektedir) Yükleme tamamlanınca dysye girerek kelime işlemcide imzayı onaylayıp onaylamadığını deneyiniz.  

Hala imza atamıyorsanız:

1. Kart takılıyken bilgisayar özelliklerinden aygıt yöneticisine giriniz.

2. Akıllı kart okuyucuları altındaki CCID USB Smart Card Reader üzerine gelerek çift tıklayalım.

3. Sürücü sekmesine geçerek sürücü güncelle seçeneğini tıklayalım.

4. Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara, ardından bilgisayarımda aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin vere tıklayarak ilerleyiniz

5. Gelen listedeki CCID USB Smart Card Reader adlı sürücülerinden (genelde 2.sıradaki) seçerek kurulumu tamamlayınız. İmza atmayı tekrar deneyiniz.

6. Bu da probleminizi çözmezse aynı yerden manuel olarak C:>Program Files>ACR38_100_122 PCSC Driver>ACSCCID dizininden gösterek akıllı kart sürücüyü yükleyiniz

 

        Yükleme tamamlanınca https://dys.meb.gov.tr/ adresinden DYS´ye giriş yapabilirsiniz.

Gölbucağı Mahallesi Gazhane Caddesi No 6/3 Merkez/BARTIN - 0378 227 68 90 /5 Hat

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.